Czego tak naprawdę oczekujesz od życia?
„Najważniejszym powodem, dla którego ludzie nie osiągają tego, co chcą, jest to, że sami nie wiedzą, czego chcą”.
Harv Eker
Zapewne wiele osób po przeczytaniu powyższych słów stwierdzi: „Zaraz, zaraz, przecież ludzie dobrze wiedzą, czego chcą od życia. Chcą lepszej pracy, więcej pieniędzy, a najlepiej tak dużo pieniędzy, żeby praca nie była im już w ogóle potrzebna. Poza tym ludzie pragną po prostu szczęścia, zdrowia, miłości oraz jeszcze paru innych rzeczy. Czyż nie?”
Oczywiście, w bardzo ogólnym i mglistym znaczeniu to prawda. Jednak sens cytowanego zdania jest dużo głębszy. Chodzi w nim o to, że często ludzie nie posiadają przemyślanej, precyzyjnej, szczegółowej i obrazowej wizji własnej przyszłości, zatem ich wyobrażenie dotyczące tego, czego chcą jest na tyle mętne, powierzchowne, pobieżne i fragmentaryczne, że siłą rzeczy nie jest ono w stanie się zmaterializować, przybrać formy konkretnego projektu i przez to pozostaje ciągle w sferze marzeń, o których przypomina im się od święta, sporadycznie, gdy akurat mają chwilę dla siebie. Jednak tego rodzaju ulotne spostrzeżenia nie dają człowiekowi niczego oprócz krótkiej chwili wytchnienia podczas codziennej gonitwy myśli.
„Mieć wizję” to coś zupełnie innego, niż wiedzieć, czego się chce w ogólnym sensie. Człowiek, który posiada wizję, nie tylko dokładnie wie, czego oczekuje od świata, ale przede wszystkim żyje każdego dnia tą swoją pozytywną obsesją, wykreowaną we własnym umyśle. Dla niego ta wizja to nie jest kwestia myślenia życzeniowego na zasadzie „chciałbym być tym lub mieć tamto”, taki człowiek postrzega ją bowiem, jak coś konkretnego i namacalnego, gdyż jego wizja ściśle powiązana jest z bardzo realistycznym, możliwym do osiągnięcia planem, posiadającym przewidywany termin wykonania i podzielonym na szereg etapów.
Wizja powinna wzbudzać silne emocje, oddziaływać na umysł a nawet ciało, bo przecież gdy myślimy o czymś przyjemnym, fascynującym i upragnionym zmienia się nasza postawa czy sposób oddychania. Samo myślenie o wizji powinno sprawiać, że chcesz działać i uczynić wszystko, aby stała się ona rzeczywistością. Jeśli tak się nie dzieje, być może wizja została wykreowana przez Ciebie w sposób sztuczny, mechaniczny, być może uznałeś za wizję nie to, czego sam tak naprawdę pragniesz, lecz to czego najczęściej pożąda większość ludzi. Jest to pułapka, na którą należy uważać. Wizja musi być twoja, stworzona tylko przez Ciebie, nie rodzinę, przyjaciół, znajomych.
W swojej wizji powinieneś być człowiekiem czynu, żyjącym zgodnie ze swoim wewnętrznym systemem wartości, kimś kto wykorzystuje pełnię swojego potencjału, talentów i zdolności. Niektórzy naiwnie wierzą, że wystarczy wyobrazić sobie, że jest się obrzydliwie bogatym i spędza się bezczynnie całe dnie na tropikalnej wyspie z drinkiem w dłoni. Jednak nasze umysły są na szczęście tak skonstruowane, że prawdziwie głęboką satysfakcję i poczucie autentycznego życiowego spełnienia daje nam to, co sami osiągnęliśmy w wyniku wspinania się na szczyty własnych możliwości, przekraczając mentalne granice, pokonując niezmierzone przeszkody.
Z tego właśnie powodu najważniejsze jest, aby w swojej wizji być przede wszystkim człowiekiem aktywnym, który z pasją robi to, co najbardziej uwielbia, samodzielnie osiąga cele i sięga po marzenia, a nie po prostu posiada dużo pieniędzy. Gary Vaynerchuk stwierdził wręcz, że dla niego jedną z najbardziej przerażających rzeczy jest urodzić się bogatym, bo wtedy człowiek bez względu na to, czego dokona, nie będzie mógł w pełni zawdzięczać tego wyłącznie sobie. Tak bardzo istotna jest bowiem w wizji własna moc sprawcza.
Urzeczywistnienie wizji powinno być dla Ciebie celem wartym największych wysiłków i poświęceń, niemal nieodzownym warunkiem pełni szczęścia, swoistym być albo nie być. Wizję należy pielęgnować w swoim umyśle, podsycać ją, rozbudowywać, wypełniać detalami, kolorami, kształtami, a nawet zapachami. Im więcej zmysłów angażujemy w to zadanie, tym lepiej.
Stworzenie idealnej wizji Twojego przyszłego życia z pewnością wymaga otwartego umysłu, siły wyobraźni oraz zadania sobie wielu istotnych pytań. Te pytania mają pomóc Ci zobaczyć jasno i wyraźnie siebie z takiej perspektywy, jakby ta wizja Twojego przyszłego życia już teraz była rzeczywistością. Wyobraź sobie, że za sprawą podróży wehikułem czasu znalazłeś się w takim momencie przyszłości, gdy właśnie się to dokonało. Jest bardziej niż prawdopodobne, że jeśli autentycznie zaangażujesz się w ten proces myślowy, wsłuchasz się w siebie i poszukasz najlepszych z możliwych odpowiedzi, pytania te okażą się dla Ciebie prawdziwie inspirujące i odkrywcze. Oto niektóre z nich:
Kim jesteś?
Czym dokładnie się zajmujesz?
Jak wygląda Twoje życie zawodowe?
Gdzie mieszkasz?
Jakimi ludźmi się otaczasz?
Jak spędzasz wolny czas?
Jakie są Twoje pasje?
Do czego dążysz?
Jakie są Twoje ambicje i wartości?
Jakie umiejętności posiadasz?
Jak postrzegasz świat, ludzi i samego siebie?
Co daje Ci szczęście i satysfakcję?
Jakie są Twoje przekonania?
Co jest dla Ciebie ważne?
Jakie nawyki posiadasz?
Co jest Twoją najważniejszą życiową misją?
Jakie jest Twoje największe dotychczasowe osiągnięcie?
Jak wygląda Twój zwykły dzień? (opisz go najdokładniej, jak tylko potrafisz)
Jak wyglądają Twoje relacje z najbliższymi Ci osobami?
Jakie jest Twoje zdrowie i samopoczucie?
Na co wydajesz pieniądze?
W odpowiedziach na te i podobne pytania zawarta jest esencja tego, kim pragniesz być, co jest dla Ciebie wartościowe, jakie życie zamierzasz prowadzić. Jest to źródło bezcennej samowiedzy, która sprawi, że Twój umysł zacznie funkcjonować w zupełnie nowy, nieznany Ci wcześniej sposób. Uczucie to można porównać do sytuacji, gdy budzisz się z długiego snu, podczas którego wszystko było niejasne, nijakie, zagmatwane, rozmyte, a teraz – po przebudzeniu – jest wyjątkowo klarowne, wyraziste, zrozumiałe, harmonijne. Nagle zauważysz, że umysł zaczyna samoistnie podsuwać Ci pomysły i rozwiązania, dotyczące tego, jak przekształcić Twoją wizję w rzeczywistość. Ze zdumieniem stwierdzisz również, że odczuwasz coś w rodzaju silnego poczucia właściwego życiowego kierunku, w którym powinieneś podążać. Poczujesz intuicyjnie, że z wewnętrznego chaosu Twoich myśli wyłonił się porządek, że masz do wykonania wielką życiową misję, która Cię zniewala i ekscytuje. To uczucie sprawi, że nic nie będzie już takie jak wcześniej.